SAİK Komisyon

SAİK Komisyon

SİGORTA ACENTELERİ İCRA KOMİTESİ BAŞKANLIĞINA

ANKARA

12 Eylül  2012

KONU: SİGORTA ACENTELERİNİN FAALİYET KOMİSYONLARININ DÜŞÜRÜLMESİ VE BAZI BRANŞLARDA NEREDEYSE SIFIRLANMASI

TÜM SİGORTA ACENTELERİ VE TÜM SİGORTA ACENTE DERNEKLERİNE DUYURMAKTA OLDUĞUMUZ ÇAĞRIYI, RESMİ TEMSİLCİMİZ OLARAK SAİK’E SUNUYORUZ.

GÖNLÜMÜZ SİGORTA ACENTELERİNİN BU HAYATİ MESELESİNDE ÖN ALMANIZDIR.

TÜM ACENTELERİN VE YEREL ULUSAL TÜM DERNEKLERİN KATKI VERECEĞİ İNANCIYLA KONUNUN İVEDİKLE GÜNDEME ALINMASINI TALEP EDERİZ.

KONU ZATEN GÜNDEMİNİZDE İSE SAİK’İN BU HUSUSTAKİ ÇABA VE ÇALIŞMALARI BÜTÜN ACENTELERLE PAYLAŞILMALIDIR.

SAYGILARIMIZLA,

SADER

SİGORTA ACENTELERİ DERNEĞİ

ANKARA

SİGORTA ACENTELERİNE , DERNEKLERİNE,

RESMİ SİVİL TÜM TEMSİLCİLERİNE ÇAĞRI:

SİGORTA ŞİRKETLERİ BAŞTA TRAFİK SİGORTASI OLMAK ÜZERE , KASKO VE SAĞLIK SİGORTALARINDA ACENTE KOMİSYONLARINI MİNİMİZE ETMEYE DEVAM EDİYORLAR. BİRÇOK ŞİRKET YÜZDE BİR VEYA İKİ KOMİSYON VERMEYE BAŞLADI.

ŞİRKETLER BAKTILAR Kİ ACENTELERDEN ANLAMLI TEPKİ YOK, MADEM Kİ YAPANIN YANINA KAR KALIYOR, ÜZÜM ÜZÜME BAKA BAKA KARARIR ÖRNEĞİ HER ŞİRKET ACENTE KOMİSYONLARINI NASIL DÜŞÜRÜRÜM PLANLARINI UYGULAMAYA KOYDU.

PRİMİNİ SİGORTA ŞİRKETİNİN BELİRLEDİĞİ, HASARINI SİGORTA ŞİRKETİNİN OPERE ETTİĞİ, PRİM TUTARLARININ NEREDEYSE TAMAMININ KREDİ KARTIYLA TAHSİL EDİLDİĞİ BU BRANŞLARDA ACENTE KOMİSYONU İLE OYNAMAYI KABUL EDİLEMEZ BULUYORUZ.

HAKSIZ UYGULAMALARLA  ACENTELER ZARARA UĞRATILMAKTADIR.

SİGORTA ACENTELERİ  OLARAK AÇIKÇA SORUYORUZ:

BU ÜLKEDE PATRONAJINI KULLANARAK ANGARYA YÜKLEMEK SUÇ OLMAKTAN ÇIKTI MI ? HATIRLATIRIZ. BİZİM OFİSLERİMİZDE  SADECE SİGORTA POLİÇESİ SATIŞI YAPILIYOR. SİGORTA ACENTELERİ KAPANMAYA ZORLANIP MEYDAN BAŞKA SATIŞ KANALLARI  İÇİN TEMİZLENMEK Mİ  İSTENİYOR. BURADA SİGORTA ŞİRKETLERİNİN ÇOK DİKKATLİ OLMASI GEREKİYOR. ACENTELERİN YOKOLMASI ŞİRKETLERE VE SEKTÖRE ONULMAZ VE GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN ZARARLAR VEREBİLİR.TRAFİK SİGORTALARININ % 94’ÜNÜ BİZ ACENTELER ÜRETİYORUZ.

ACENTE KOMİSYONLARINDAKİ GELENEKSEL ORANLAR SİGORTA ACENTELERİNİN ASGARİ ÜCRETİDİR. YILLARDIR KISMİ POLİÇE İPTALLERİNDE İŞLEM ÜCRETİ İSTİYORUZ, OLMUYOR. ŞİMDİ DE KOMİSYONLAR DÜŞÜRÜLEREK ANGARYA ÜSTÜNE ANGARYA EKLENİYOR.

SEKTÖRDEKİ SORUN SİGORTA ŞİRKETLERİNİN ÖLDÜRÜCÜ FİYAT REKABETİ UYGULAMALARIDIR. KOMİSYONLARI İNDİREN ŞİRKETLERLE EN UCUZ  FİYATLARLA REKABETİ KÖRÜKLEYENLER AYNI  ŞİRKETLERDİR.

ACENTE KOMİSYONLARI İLE REKABET ET, NE ALA MEMLEKET.

SORUN SÜRECİN KÖTÜ YÖNETİLMESİNDEDİR, SORUMLU SİGORTA ŞİRKETLERİ VE  BU HAKSIZ REKABET DURUMUNU SEYREDEN HER KESİMDEN SEKTÖR YÖNETİCİLERİDİR.

SİGORTA ACENTELERİ RESMİ TEMSİLCİSİ SAİK BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM SİGORTA ACENTELERİ DERNEKLERİNİ VE TÜM SİGORTA ACENTELERİNİ ACİLEN SESİMİZE SES VERMEYE VE SES KATMAYA DAVET EDİYORUZ.

OYNANAN OYUNU ,YAZILAN SENARYOYU FARK ETMEYE VE OMUZ OMUZA DURUN DEMEYE ÇAĞIRIYORUZ.BİR SONRAKİ HAMLE KOMİSYONSUZ TRAFİK POLİÇESİ  SATMAYA ZORLANMAKTIR.

SEKTÖRDE ZARARIN SEBEBİ ACENTE KOMİSYONLARI DEĞİLDİR.

SAYGILARIMIZLA

 

SADER

SİGORTA ACENTELERİ DERNEĞİ