ATO Başkanı Sn.Salih BEZCİ ile Yaptığımız Görüşmenin Basın Bülteni

ATO Başkanı Sn.Salih BEZCİ ile Yaptığımız Görüşmenin Basın Bülteni
SİGORTA ACENTELERİ SAHİPSİZ DEĞİLDİR

-ATO BAŞKANI BEZCİ, ÜLKE GENELİNDE 40 BİN PERSONEL İSTİHDAM EDEN 17 BİN SİGORTA ACENTESİNİN SİGORTA ŞİRKETLERİ TARAFINDAN KOMİSYONLARI DÜŞÜRÜLEREK ZOR DURUMDA BIRAKILDIĞINI SÖYLEDİ. BEZCİ: “ACENTELER SİGORTALILAR İLE SİGORTA ŞİRKETLERİ ARASINDAKİ KÖPRÜDÜR. ACENTELERE HAKSIZLIK YAPILMAMALIDIR”

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Sigorta şirketlerinin bazı uygulamalarının sigorta acentelerini zor durumda bıraktığını belirterek, “Sigorta acenteleri sahipsiz değildir” dedi.

 

Bezci, Ankara Ticaret Odası’nın Sigorta Acentelerinin Kayıtlı Bulunduğu 67 numaralı Sigortacılık Meslek Komitesi Başkanı Z. Kemal Gazioğlu ile komite üyelerini makamında kabul etti. Sigorta acentelerinin sektörde karşı karşıya kaldıkları sorunlar hakkında bilgi alan Bezci, Ankara Ticaret Odası olarak sigorta acentelerine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Bezci, ülke genelinde istihdam ettiği personelle birlikte 200 bin kişilik zümreyi teşkil eden 17 bin sigorta acentesinin, sigorta şirketlerinin haksız rekabeti ile karşı karşıya kaldığını ve zor duruma düştüğünü söyledi.

 

-ACENTE KOMİSYONLARI DÜŞÜRÜLDÜ-

        

Sigorta şirketlerinin acente komisyonlarını düşürerek acenteleri mağdur ettiğini kaydeden Bezci, bazı sigorta şirketlerinin de acentenin emeğini ve portföy mülkiyetini yok sayarak müşteri bilgilerini bankalarla ya da başka satış kanallarıyla paylaştıklarını anlattı.

 

-POLİÇE VAR AMA SİGORTALININ İHTİYACI KARŞILANMIYOR-

 

Bazı bankaların kredi kullandıkları müşterisine zorla sigorta poliçesi yaptırdığına dikkat çeken Bezci, Ankara OSTİM’de 2011 yılında yaşanan patlama sonrası ortaya çıkan durumu hatırlattı. Bezci, “OSTİM’de kredi veren banka şubesinin yaptıkları poliçeler, mağdurların ihtiyaçlarını karşılayamamış ve yeterince bilgilendirilmeyen müşteriler sıkıntı yaşamıştı “dedi.

 

Sigorta acentelerinin Türkiye’nin eksiksiz ve yüksek vergi ödeyen ticari işletmelerinin başında yer aldığına dikkat çeken Bezci, şunları söyledi:

 

“5684 sayılı Sigortacılık Kanunu ile yeni statü kazanan acenteler son dönemde zor günler geçiriyorlar. Haksız yere faaliyetlerine son verilen acenteler olduğu gibi, sigorta şirketleri tarafından tek taraflı sözleşmelerle güç duruma düşürülen acentelerimiz de vardır. Sigorta şirketlerinin tek gelir kaynağı olan komisyonların düşürülmesi de acentelerimizi mağdur etmektedir. Sigorta acentelerimiz sahipsiz değildir. Ankara Ticaret Odası olarak sigorta acentelerine yapılan haksızlıklar karşısında duracağız.”